Fotografia analogowa kiedyś i dziś | Stanisław Kossakowski
Analogue photography nowadays and before. Panel discussion with Anita Andrzejewska, Karol Bagiński i Wojtek Tkaczyński
16.04.2019, godz.18, Dom Spotkań z Historią, Warszawa

Fotografia analogowa kiedyś i dziś

Spotkanie poświęcone sztuce fotografii analogowej kiedyś i dziś – na przykładzie prac hrabiego Stanisława Kazimierza Kossakowskiego, założyciela słynnego atelier i laboratorium fotograficznego w Wojtkuszkach (1894–1905).

Jak wyglądał warsztat fotografa w XIX wieku? Czym różni się ówczesna technologia od dzisiejszej? Na czym polegało nowatorstwo prac Kossakowskiego i dlaczego dziś sięgamy po fotografię analogową – o tym porozmawiają: Anita Andrzejewska, Karol Bagiński i Wojtek Tkaczyński.

„Z dzisiejszej perspektywy fotografia XIX-wieczna jest praktyką jeśli nie magiczną, to z pewnością alchemiczną. Nie było przemysłu fotochemicznego, receptury opracowywało się na własną rękę, obiektywy i aparaty z epoki przypominają bardziej obiekty rękodzieła artystycznego niż produkty przemysłowe. […] Skomplikowany i niepewny był proces fotochemiczny, żmudne to było rzemiosło. Źle przygotowane, naświetlone, czy też źle wywołane, niewypłukane negatywy z jednej strony; z drugiej prześwietlone, źle utrwalone i sklejone odbitki pozytywowe groziły utratą zdjęcia, a w najlepszym razie koniecznością powtarzania całości procesu ciemniowego”.

Adam Mazur „Fotografia Amatorska Wojtkuszki”, tekst z albumu „Stanisław Kazimierz Kossakowski. Kocham fotografię”.


NEWS