Home » WORKSHOPS

WORKSHOPS

PL   EN  

Prowadzę warsztaty fotograficzne dla grup, jak również udzielam lekcji lub konsultacji indywidualnych na żywo i online, po polsku lub angielsku.

Od wielu lat angażuję się w edukację wizualną, prowadząc autorskie warsztaty oraz kursy fotograficzne dla młodzieży i dorosłych oraz zajęcia plastyczne dla dzieci, we własnej pracowni, a także we współpracy z instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi w Polsce i zagranicą. Współpracowałam m. in. z Warszawską Szkołą Fotografii, Akademią Nikona, Politechniką Krakowską, Vintage Photo Festival w Bydgoszczy, Muzeum Kinematografii w Łodzi, Królewskim Zamkiem na Wawelu, Muzeum Narodowym w Krakowie i Festiwalem Conrada w Krakowie, X-CHANGE Culture and Science i TransUrban z Wiednia.

Od lat uczestniczę w międzynarodowych projektach artystyczno-społecznych, łączących Europę i Azję. Prowadziłam m.in. warsztaty plastyczne dla dzieci w indyjskim Ahmedabadzie, w Stambule, w Turynie i Genui, Teheranie, zajęcia z fotografii na uniwersytecie w Jazd w Iranie oraz fotoekspedycje do Birmy i Iranu.

Warsztaty prowadzę pod nazwą ImageWorks Anita Andrzejewska Andrzej Pilichowski Ragno. Dołącz do nas:

Zdjęcia z warsztatów

Metoda pracy

Moja metoda edukacji artystycznej jest oparta na idei rozwoju osobistego i komunikacji poprzez sztukę. Wykorzystuję tu swoje wieloletnie doświadczenie jako artystki i trenerki mindfulness, praktykę uważności i psychologię kontemplatywną wierząc, że twórcze działanie i dążenie do piękna są wrodzonymi potrzebami człowieka, które pozwalają dotrzeć do jego najgłębszego potencjału i komunikować się poza wszelkimi różnicami wiekowymi, kulturowymi czy środowiskowymi. Bardziej niż nauczycielką staram się być przewodniczką i wspierać studentów w poszukiwaniu ich osobistej ścieżki, nie narzucając swojej własnej. Jak powiedział Bruce Lee: „dobry nauczyciel chroni swoich uczniów przed swoim własnym wpływem”

Tematyka warsztatów

Fotografia analogowa – kompletny kurs uczący procesu srebrowego w ciemni od naświetlenia negatywu poprzez wywołanie do interpretacji na odbitce.

Fotoekspedycja – dwutygodniowa praca nad projektem fotograficznym w podróży (dokument, reportaż, portret) – nauka fotografowania w odmiennym kulturowo terenie, research, wybór tematu i środków wizualnych do zbudowania narracji, praca z bohaterem, doskonalenie techniki, edycja i sekwencja zdjęć.

Portret studyjny, we wnętrzu i w przestrzeni (z Andrzejem Pilichowskim-Ragno, www.pilichowskiragno.pl) – różne rodzaje światła (zastane, studyjne, mieszane), praca z modelem, edycja zdjęć.

Masterclass (z Andrzejem Pilichowskim-Ragno) – ośmiomiesięczny program mentorski – praca nad indywidualnym projektem długoterminowym, wybór i interpretacja tematu, różne sposoby budowania narracji, ćwiczenia techniczne, zadania koncepcyjne, edycja zdjęć, sposoby prezentacji i promocji projektu fotograficznego, współczesne trendy w fotografii.

Opinie

„Nastąpił przełom w moim rozwoju, podjęłam nowe wyzwanie, zaczęłam fotografować w kolorze, odkryłam nowe możliwości, które przez szereg zadań od prowadzących pozwoliły mi eksperymentować. Po ukończeniu Masterclass czuję się bardziej świadoma tego co fotografuję. Ponadto poznałam wspaniałych ludzi, od których wiele się nauczyłam”.

„Fotografia mnie po prostu szczerze cieszy, a gdy ktoś jest jeszcze zainteresowany patrzeniem na me zdjęcia i potrafi coś mądrego na ich temat powiedzieć, to już szczyt szczęścia. Uwielbiam zadania. Jak się wszyscy przekonaliśmy, mogą wiele wnieść w projekty każdego, kto je wykonuje. Podoba mi się również to, że jesteście prawdziwie zainteresowani nauczeniem swoich kursantów założonych tematów. To zaangażowanie jest Waszą dużą siłą… Jak wiecie, mogłabym sobie tak kontynuować te spotkania, nawet nie przez kolejne pół roku, ale w ogóle!
Dziękuję również wszystkim uczestnikom! Byliście dla mnie inspiracją. To, że każdy z Was miał inne zainteresowania okazało się ogromnym atutem tej grupy”.

„Kochani chciałam Wam tutaj oficjalnie na naszej kameralnej grupie baaaardzo podziękować za te ostatnie pół roku fotograficznej przygody. Wszyscy jesteście super, a każdy z osobna przecudowny i inspirujący. Anita Andrzejewska Andrzej Pilichowski Ragno Wam należą się największe podziękowania za cierpliwość, otwartość, motywowanie nas ale też otwieranie nowych dróg”.